چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم


چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم

سلام عرض میکنم خدمت کاربرهای عزیز ویویدویژوال ، امروز قصد داریم با ارئه یک مقاله کامل و جامع از راه های موفقیت و چگونگی این که چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم در خدمت شما عزیزان باشیم.

گرفتن امتیاز بالا در یک مصاحبه کاری ترکیبی از هنر و دانش شما است. برای اینکه بدانید در چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم ، شما باید اطلاعاتی را پیش‌بینی کنید که مصاحبه‌کنندگان به دنبال آن‌ها هستند لازم به ذکر است موفق شدن در یک مصاحبه کاری صرفا به استخدام شما در یک شرکت ختم نمیشود و این موفقیت در عوامل زیادی در بخش تخصصی و کاری شما تاثیر گذار است در این مقاله نکاتی که در زمان مصاحبه شغلی به شما کمک میکند را لیست کرده ایم:


تخصص

اولین و مهترین نکته که در یک مصاحبه کاری به شما کمک میکند که موفق شوید،این است که تخصص کافی را برای حضور درمیان افراد آن شرکت از دید کارفرما دارید یا خیر.

تقریبا در چند سال اخیر همه شرکت هایی که با رشته معماری و طراحی و دیزاین سر و کار دارند در جذب نیرو های خود بیشترین دقت رادر حوزه (تخصص) افراد دارند.

بدین منظور بجای  استخدام چند فرد برای انجام کارهای مختلف به استخدام یک فرد با قابلیت های مختلف روی آورده اند.

برای مثال اگر به یک نیرو نیاز داشته باشند که کار با نرم افزار اتوکد یا ٣دی مکس را انجام دهد،انتظار دارند که در زمینه فتوشاپ هم مهارت کافی داشته باشد که بتواند کارهای تبلیغاتی یا ادیت عکس ها را هم زمان بعهده گیرد،یا اگر به یک طراح در بخش طراحی معماری یک شرکت نیاز دارند آگهی استخدام میدهند به یک طراح با تسلط به نرم افزار های معماری … نیازمندیم .

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم ؟

در اینجا لازم ب ذکر هست که شاید در بسیاری از کشور های دنیا این کار درست نباشد و هر کس در یک تخصص تمرکز داشته باشد و آن را به نحو احسن انجام دهد ولی ما در این مقاله راجع به شرایط حال حاضر کشور خودمان صحبت میکنیم.

البته حتما باید موقع استخدام شرایط مختلفی را در نظر بگیریم ممکن است شمابه یک شرکتی برای مصاحبه مراجعه کرده باشید که نیرو های متخصص هر کدام در بخش تخصصی خود مشغول به کار باشند ولی شرکت های کوچیک با نیروهای کم معمولا از سیستم یک کارمند چند تخصص استفاده میکنند.

پس بهتر است شما هم برای افزایش درخواست استخدام از سمت کارفرما، تخصص های خود را افزایش دهید.


ظاهر مناسب داشته باشید ، وقت شناس باشید

این قانون همیشه در بین کارفرمایان وجود دارد که کسی که دیر میرسد را هرگز استخدام نکن.شما باید قبل از مصاحبه با توجه به موقعیت مکانی شرکتی که برای مصاحبه میروید و وسیله نقلیه ای که با آن به مکان مورد نظر میروید زمان بندی مناسبی رابرای به موقع رسیدن به مصاحبه داشته باشید.لباس هایتان و عطر شما در دید اول کارفرما از شما تاثیر بسزایی را دارد این اولین ذهنیت کارفرما ازشماست.البته باید توجه داشته باشید این ظاهر نه تنها در لحظه استخدام بلکه بعد از آن هم باید حفظ شود.

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم


قبل از مصاحبه،تمرینِ مصاحبه با خود داشته باشید.

قبل از شروع یک مصاحبه شغلی باید سوالات احتمالی را پیش‌بینی کنید. آمادگی برای یک مصاحبه با فکر کردن درباره سوالاتی که احتمالا کارفرما از شما می‌پرسد و همچنین پاسخ دادن به آن‌ها میتواند به تسلط شما در مصاحبه و همچنین کمتر شدن استرس قبل از مصاحبه شما کمک شایانی کند. قبل از ورود به اتاق کارفرما، نفس عمیقی بکشید و چشم‌هایتان را برای چند لحظه ببندید و خودتان را آرام کنید. تصویر ذهنی واضحی از خود بسازید که در طول مصاحبه لبخند می‌زنید، مثبت و مسلط هستید.

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم


 پورتفولیو_رزومه_نمونه کار حرفه ای

ارائه رزومه یا نمونه کار یکی از مهم ترین بخش های یک جلسه کاری است.

وقتی شما برای مصاحبه از سمت یک شرکت دعوت به ملاقات حضوری شوید، الزاما کارفرما در جلسه ملاقات از شما رزومه یا نمونه کار یا سابقه کار میخواهد،بدیهی است که هرچه رزومه شما پر بار تر باشد احتمال استخدام شما بالاتر است.

رزومه ،شناسنامه کاری شما را نشان میدهد و باید زیبا، جذاب، واقعی باشد و کارفرما را برای صحبت با شما برانگیزد تا کارفرما دریابد چگونه به وی کمک خواهید کرد تا به اهدافش برسد.( آموزش حرفه ای پورتفلیو نویسی)

یکی از بدترین حالت های ارائه رزومه این است که شما رزومه خود را در قالب فلش یا سی دی به کارفرما تحویل دهید و از اون بخواهید آن را ببیند.و بهترین حالت ارائه رزومه این است که نسخه چاپی از آن را در اختیار کارفرما قرار دهید تا پیش او بماند.

تا جای ممکن، رزومه خود را قبل از قرار کاری ارسال نکنید.

البته اگر در آگهی، اشاره شده بود قبل از ملاقات رزومه ارسال کنید، حتما آن را با یک نامه ضمیمه برای کارفرما ایمیل کنید.در ارسال ایمیل برای مصاحبه های کاری بهتر است از نام های مستعار یا غیر حرفه ای برای ایمیل خود استفاده نکنید.
در متن ایمیل خود دقت کافی را داشته باشید متن یک ایمیل برای مصاحبه کاری باید کوتاه و در عین حال از بهترین کلمات برای شروع و پایان برخوردار باشد.

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم


با کارفرمایان صادق باشید و توضیحات خود را کوتاه کنید

وقتی کارفرما از شما می‌خواهند تا درباره خودتان بگویید، نمی‌خواهند شما درباره علایق شخصی خود صحبت کنید. در عوض، می‌خواهند درباره خصوصیات ارزشمند خودتان صحبت کنید که در رزومه‌تان ذکر نشده بود. در واقع در این شرایط شما لازم است که به صورت مفید و کوتاه و مختصر درباره قابلیت های خود که میتواند برای شرکت آنها مفید واقع شود توضیح دهید.

در اینجا حتما به این نکته توجه کنید که برای بهتر نشان دادن خودتان سعی نکیند که از صداقت در کلام دور شوید که این کار در یک مصاحبه کاری مثل یک سم عمل میکند.
در میان کلامتان گاها ثابت کنید که حرفهایتان صحت دارد در واقع اگر شما قابلیتی دارید که فکر میکنید میتواند شما را در این مصاحبه موفق کند،که با هزینه‌ای کمتر از هزینه استخدامتان می‌توانید نتایج مورد نظر او را کسب کنید یا شرایط او را بهبود ببخشید حتما آن را بیان کنید ولی مراقب باشید که در بیان آن زیاده روی نکنید.

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم


درباره حقوق و مزایا خود شفاف صحبت کنید

موضوع بعدی بعد از ترغیب شدن کارفرما برای همکاری با شما درباره حقوق است. عکس العمل شما درباره این موضوع، تأثیر مهمی بر میزان حقوق، شیوه زندگی و آینده‌ کاریتان دارد.باید قبل از مذاکره تصور درستی از میزان درآمد مورد نظرتان در این شغل داشته باشید. حتما قبل از مصاحبه تحقیق کنید و با دیگران مشورت کنید. حدود حقوق برای شرایط مشابه را بدانید. هرگز کورکورانه و بدون دانستن میزان حقوق درخواستی، عمل نکنید.

وقتی کارفرما حقوقی را پیشنهاد می‌کند، در ذهنش محدوده‌ای برای حقوق در نظر گرفته است. این محدوده اغلب بین ۲۰ درصد بالاتر و پایین‌تر از میانگین حقوق این کار است. مثلاً اگر حقوق یک کار ماهانه ۴ ملیون است، کارفرما به محدوده ۳٫۲۰۰ تا ۴٫۸۰۰ می‌اندیشد.

صاحبان مشاغل تمام تلاششان  را می‌کنند که کارمندانی با کمترین حقوق مورد توافق استخدام کنند. از طرف دیگر، وظیفه شما است که بیشترین حقوق مورد تایید کارفرما را هدف قرار دهید. این نکته را در طول مصاحبه کاری فراموش نکنید که خواسته های خود را به طور واضح مشخص کنید از صحبت های دو پهلو دوری کنید.

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم ؟

گاهی شرایطی پیش می آید که، مجبور می‌شوید دستمزد پایین‌ تر را بپذیرید. در این شرایط باید شما سوال کنید، برای افزایش حقوق چه فعالیت هایی باید انجام دهید. از کارفرما بخواهید این کارها را برای شما در نامه کتبی ذکر کند. درباره مزایا در مقابل حقوق کمتر ،مذاکره کنید.
در میان مکالماتتان بپرسید که اگر کارتان به بهترین شکل که کارفرما میخواهد باشد آیا امکان افزایش حقوق پس از  ۳ماه وجود دارد یا نه. حتما توجه کنید که تمام زمانی که شما میتوانید درباره حقوق و مزایایتان مذاکره کنید همان لحظه استخدام است.
البته قبل از امضا قرارداد ها زمانی کافی برای تفکر و مشورت درباره تمام بند های مذاکره و قرارداد را از کارفرما بخواهید یا هر سوالی برایتان پیش می آید را قبل از اتمام استخدام برای شفاف سازی از کارفرما بپرسید.

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم


جمله (کار نیست!) را از حافظه خود کاملا پاک کنید

هرگز فراموش نکنید در شهرهای کوچک یا بزرگ و در هر نوع شرایط اقتصادی، هزاران دفتر و شرکت ، دپارتمان یا افرادی به عنوان بازار کار وجود دارند که نیازهای متنوعی به خدمات مختلف دارند. در این بین وظیفه شما میان اینهمه فرصت شغلی فقط پیدا کردن مناسب ترین شغل است .

این را به خاطر داشته باشید که شغل ها فقط در محدوده شهر یا حتی کشور شما نیستند. امروزه با توجه به گستردگی اینترنت و فضای آنلاین و مجازی خود را محدود به استخدام در یک شرکت به صورت تمام وقت و حضوری نکنید. تمام مطالب بالا میتواند در رابطه با شغل های فری لنسری(خویش فرمایی) و یا شغل دور کاری(همکاری با شرکت یا موسسه ای بدون حضور شخص در آن فضا)هم صدق کند.

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم ؟

مجموعه ویوید ویژوال در راستای ایجاد اشتغال به صورت خویش فرمایی مطالب گسترده ای را در اختیار کاربران خویش قرار داده است.شما با توجه به تخصص بالا و نیاز بازار جامعه معماری میتوانید به صورت دور کاری حتی برای شرکت های خارج از ایران با درآمد های بالا کار کنید. یادتان باشد که تعداد فرصت‌های شغلی موجود، همیشه بسیار بیشتر از افراد مستعد است.شما فقط کافیست با اینترنت کسب و کار خود را رونق دهید.فرض کنید شما یک شرکت معماری در بهترین نقطه تهران دارید.فکر میکنید میزان مراجعه حضوری در روز به این دفتر چقدر است؟۱۰نفر؟ ۵۰نفر؟ ۱۰۰نفر؟…قطعا این میزان برای مراجعه حضوری محدودیت دارد.ولی در فضای مجازی این محدودیت مفهمونی ندارد و شما میتوانید صدهاهزار بازدید در روز با کسانی که با شغل شما ارتباط دارند بگیرید.جمعیتی به اندازه یک ورزشگاه آزادی! کدام شرکت است که این میزان از بازدید را در خود جای دهد؟

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم


پیگری مناسب

سرانجام، پس از ارسال رزومه به صورت ایمیل یا تحویل آن در ملاقات کاری، برای اطلاع از نتیجه مصاحبه کاری، چند روز بعد تماس تلفنی بگیرید. وقتی مؤدبانه برخورد می‌کنید، از پی‌گیری نتیجه نترسید. سماجت در به دست آوردن شغل دلخواه، از دید کارفرمایان نکته مثبتی محسوب می‌شود.

اکنون شما پاسخ این سوال که چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم را یه خوبی میدانید.

چطور از یک مصاحبه کاری معماری،موفق خارج شویم

ویوید ویژوال


امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید

نظرات و پیشنهادات خود را در همین صفحه کامنت کنید

دیدگاه‌ها

۱۰ پاسخ

  1. خیلی عالی بود..جا دارم تشکر کنم بابت پک مارکتینگ چند قسمتی دیدم تا به اینجا جواب خیلی از سوالام گرفتم..به صورت خیلی واضح و شفاف بیان کردین و توضیح میدین ابهامات ذهنیم در مورد کار برطرف شد ممنون از شما عالید?

telegram-character.png

قبل از خرید می‌توانید

مشاوره بگیرید

از شنبه تا چهارشنبه
ساعت 9 الی 17