دنیای متاورس - متاورس معماری - آموزش متاورس

معرفی دنیای متاورس

متاورس چیست ؟

دنیایی رو تصور کنید که تو اون، میلیون ها میلیون آدم در حال کار کردن، خرید کردن، آموزش و تعامل باهم هستند. همه چیز در حالی اتفاق میفته که بدون دغدغه ای برای خروج از خانه به کاناپه لم داده اند و مشغول گشت و گذار تو دنیای مجازی هستند.
تو همچین دنیایی، رایانه ها که امروزه، برای اتصال به اطلاعات شبکه جهانی ازشون استفاده می‌کنیم، تبدیل به کانال هایی برای ورود به قلمرو مجازی سه بعدی میشن، قلمروییکه مثل دنیای واقعی قابل لمسه، البته بزرگ‌تر و بهتر. آواتارها بعنوان نمایندگان ما، تو فضاهای مختلف قدم میگذارند، درحالیکه که هویت، ایده و سرمایه ما رو باخودشون همراه دارند. دنیای هیجان انگیز متاورس با سرعت تمام درحال توسعه و فراگیری ست، به گونه ای که اساسا در حال تغییر شیوه زندگی افراد مختلف تو زمینه های متفاوت هست.
متاورس چشم اندازی از دنیاییست که خیلی ها معتقدند تکرار بعد دیگری از اینترنت ست. فضای مجازی واحد، مشترک، غوطه ور، پایدار و سه بعدی که در آن انسان ها زندگی رو به گونه ای تجربه می کنند که امکان تجربه اون تو دنیای واقعی وجود نداره.
برخی از فناوری‌هایی که دسترسی به این دنیای مجازی رو فراهم می‌کنند، مانند هدست‌های واقعیت مجازی (VR) و عینک‌های واقعیت افزوده (AR) به سرعت در حال تکامل هستند. به طور کلی، متاورس فضایی پویا وقابل تعامل، بسیار شبیه به اینترنت اما به صورت سه بعدی است.
کاربران می توانند انتظار داشته باشند که نه تنها تجربیات جدیدی در متاورس داشته باشند، بلکه می توانند آن تجربیات را در زمان واقعی با دوستان، خانواده یا هر کسی که می خواهند به اشتراک بگذارند، انگار که تو دنیای واقعی با هم هستند.

چه چیزی باعث می شود که متاورس را از اینترنت متمایز کند

اینترنت شبکه ای متشکل از میلیاردها کامپیوتر، میلیون ها سرور و سایر دستگاه های الکترونیکی ست. پس از آنلاین شدن، کاربران اینترنت می‌تونن با همدیگه ارتباط برقرار کنند، وب‌سایت‌ها را مشاهده  و با آن‌ها تعامل داشته باشند، و همینطور امکان خرید و فروش کالا و خدمات رو فراهم میکنه.

متاورس با اینترنت رقابت نمی کنه، بلکه  روی آن ساخته میشه. اینترنت چیزی است که مردم آن را “مرور” می کنند، اما مردم می توانند تا حدی در م”زندگی” کنند. رشد اینترنت خدمات بسیاری را ایجاد کرده است که راه را برای ایجاد متاورس پیش می برند.

در حال حاضراز متاورس تو چه مواردی استفاده می شه؟

 متاورس یه مفهوم گسترده ست که امروزه تو زمینه های کلیدی از جمله آموزش، معماری و ساخت و ساز، بهداشت، صنعت توریسم و سفر، بانکداری و سرمایه گذاری، صنعت بازی و سرگرمی، فضای مجازی، فریلنسری، دور کاری استفاده میشه.

بودن یا نبودن متاورس در معماری

یکی از ویژگی های اصلی Metaverse، توانایی آن در ارائه پروژه های معماری از طریق تورهای مجازی ست. کارفرما امکان تجربه گذار از فضاهای مختلف پروژه رو از طریق واقعیت مجازی پیدا میکنه. جای تعجب نیست که صنعت ساخت و ساز با وجود Metaverse میتونه به صورت قابل توجهی سودآور باشد.
با وجود تورهای مجازی متاورس، مهندسان، سازندگان و کارفرمایان مجبور نیستند برای بررسی قسمت های مختلف پروژه به  سایت پروژه مراجعه کنند. این خود به معنای صرفه جویی در زمان و هزینه هاست. امکان برگزاری جلسات و میتینگ های برنامه ریزی شده بین  اعضای تیم سازندگان و کارفرمایان به راحتی از طریق پلتفرم های مختلف ارائه شده در متاورس فراهم شده ست.
علاوه بر این، تور مجازی در متاورس را می توان با مقیاس، سلیقه و طراحی کارفرما تطبیق داد. حوزه معماری مشتاقانه منتظر سرمایه گذاری در توسعه برنامه Metaverse است که به طور خاص برای نیازها و الزامات ساختمان طراحی شده است.
مبحث متاورس در ویوید ویژوال در یک پکیج آموزشی آموزنده با نام دوره آموزش متاورس در معماری تردیس شده است .

متاورس چگونه کار می کند؟

متاورس در قالب تئوری، به تعداد نامتناهی از افراد امکان می‌دهد تا به طور همزمان در یک محیط مجازی همیشه فعال سه بعدی و غوطه ور به دنیای فیزیکی متصل شده و با یکدیگر تعامل کنند.

 

 ولی به مرهله واقعیت رساندن این تئوری در حد یک شاهکار تکنولوژیکی دشوار است. چنین چیزی نیازمند حجم عظیمی از پردازش های کامپیوتری و پیشرفت هایی است که در گوشی های هوشمند، دستگاه های بازی و فناوری هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ایجاد شده است.

از این طریق متاورس  به کاربران امکان می‌دهد هویت و مجموعه‌های دیجیتالی خود را در پلتفرم‌های متعلق به شرکت‌های مختلف انتقال دهند،  واین به نوبه خود به هماهنگی و همکاری جدی بین سازمان‌های مختلف نیاز دارد.

NFT یکی از سریع ترین راه افزایش دارایی های دیجیتال

از NFT ها بعنوان توکن‌های غیرقابل تعویض نام برده میشه. در واقع NFT مخفف non-fungible token است. هر NFT یک دارایی رمزنگاری منحصر به فرد است که نمی توان آن را با یک مورد مشابه جایگزین کرد. به طور ساده تر، NFT ها سند مالکیت فایل های دیجیتالی هستند. فایل های دیجیتالی میتوانند کتاب، فیلم، تصویر، موسیقی، فایل های سه بعدی، انیمیشن ها، گیف ها، امضاها و … باشند. با وجود ان اف تی ها، آثار خلق شده دیجیتالی، دارای هویت منحصر به فرد خود میشن و اصالت خو را حفظ میکنند. از هر اثر فقط یک نمونه در سرتاسر جهان وجود خواهد داشت که تنها یک خالق دارد. میتوان در یک بستر blockchen ، nft مربوط به آثار خود را ثبت کرد. امکان خرید و فروش NFTs در پلتفر هام مختلف توسط ارزهای دیجیتالی وجود دارد. از جمله معروف ترین و بزرگترین platform ها، میتوان به Opensea اشاره کرد. از مهمترین دلایل اهمیت nft ها،تبدیل یک دارایی های فیزیکی به دارایی های دیجیتال، بدون نیاز به واسطه های متوالی ست. بدین صورت فرایند معامله آثار بین خریداران و فروشندگان را ساده تر می کند و واسطه ها را حذف می کند. NFT های نشان دهنده آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی در یک بلاک چین نیاز به عوامل واسطه رو برطرف می کنند و به هنرمندان اجازه ارتباط مستقیم با مخاطبان خود را فراهم میکنند.

کسب درآمد در متاورس

اگر می‌خواهید آگاهی را در بین کارفرمایان خود افزایش دهید، برند خود را در جایگاهی فراتر از جایگاه فعلی قرار دهید، روحیه نوآورانه در تیم خود احیا کنید و کارفرمایان را راغب به استفاده از خدمات خود کنید، متاورس بعنوان فرصتی هیجان انگیز برای ایجاد ارتباطی سودآور و متقابل با کارفرمایان است چراکه معاشرت با آواتارها در محل کار یا بازی تنها دلیل علاقه مردم به متاورس نیست.

راه های مختلفی برای شروع کسب درآمد در متاورس وجود دارد. اینها شامل چرخاندن دارایی های دیجیتال، میزبانی رویدادهای مجازی، شرکت در بازی ها برای کسب درآمد، طراحی فضاهای مجازی معمارانه و سرمایه گذاری در توکن های متاورس است.

آیا می توانم کسب و کار خود را در متاورس راه اندازی کنم؟

بله، هر کسب و کاری می تواند حضور خود را به صورت مجازی تثبیت کند. با این حال، کسب و کار باید زمین مجازی بخرد و یا اجاره کند و یک طراح سه بعدی را استخدام کند تا فضایی سفارشی در فضای دیجیتال خود راه اندازی کند. سپس کسب و کار می تواند اقلام مجازی و فیزیکی را بفروشد تا شروع به درآمدزایی کند.

آیا می توانم رویدادهای درون متاورس را میزبانی کنم؟

میزبانی رویدادها در metaverse یک راه عالی برای کسب درآمد است. کاربران می توانند زمینی را در متاورس اجاره کنند و افراد می توانند میزبان رویدادهایی مانند نمایش های کمدی، کنسرت های مجازی، کنفرانس ها و موارد دیگر باشند!

نویسنده : فاطمه عظیمی

telegram-character.png

قبل از خرید می‌توانید

مشاوره بگیرید

از شنبه تا چهارشنبه
ساعت 9 الی 17