ChatGPT در بستر معماری

توضیحات آموزش

ChatGPT چیست؟

با پیشرفت روزافزون علم در دنیای امروزی و پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی، انجام کارهایی نظیر تشخیص صدا، تصویر و پردازش زبان طبیعی به‌راحتی انجام‌پذیر شده است. بدون شک ChatGPT به‌عنوان یک هوش مصنوعی پیشرفته و شگفت‌انگیز با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و پردازش زبان طبیعی، با ارائه پاسخ به سؤالات متنوع درواقع راحلی برای مشکلات است. ChatGPT(Generative Pre-trained) محصول شرکت OpenAI، با طراحی شبکه‌های عصبی عمیق، آن را قادر به پردازش مدل‌های زبان کرده است. این برنامه کاربردی به‌عنوان بهترین ابزارهای هوش مصنوعی زبانی، درزمینهٔ های مختلف علمی، سلامتی، آموزشی و مشاوره باقدرت و دقت بالا قادر به تولید متون جدید و پاسخ دادن به سؤالات با دقت بالا و سرعت بسیار زیاد است.

از مزایای ChatGPT می‌توان به در دسترس بودن همیشگی آن، پاسخگویی سریع به سؤالات، تنوع در پاسخگویی به موضوعات مختلف و سؤالات پزشکی، مشاوره شغلی، دسترسی راحت به اطلاعات قبلی تاریخچه گفتگو اشاره کرد. همچنین می‌توان از ChatGPT به‌عنوان یک چت بات (Chatbot) انتظار حل مسائل پیچیده دانشگاهی، تهیه مطالب وبلاگ، ساخت متن آهنگ و ایجاد صفحات HTML داشت. در این فیلم آموزشی از آموزش هوش مصنوعی به بررسی نحوه استفاده از ChatGPT، برنامه ساخته‌شده از شرکت OpenAI و نحوه طرح سؤال در پروژه‌های معماری، آرک ویز و رسیدن به پاسخ درست می‌پردازیم. همان‌طور که گفته شد ChatGPT به‌عنوان یک کوچ مصنوعی بسیار پرقدرت، می‌تواند دنیا را تغییر دهد. لازم به ذکر است ChatGPT در قالب Text عمل می‌کند و به‌راحتی به سؤالات پرسیده شده پاسخ می‌دهد، دراین‌بین محدودیت‌ها و تکنیک‌هایی نیز وجود دارد که در این قسمت از آموزش کوتاه و رایگان به آن می‌پردازیم.

نحوه ایجاد اکانت در ChatGPT

در این بخش از آموزش رایگان هوش مصنوعی برای استفاده از ChatGPT ابتدا بایستی وارد قسمت ChatGPT در وب‌سایت OpenAI شد، بعد از وارد شدن به این صفحه همان‌طور که مشاهده می‌کنید دو گزینه Log in و Sign up وجود دارد. دقت شود برای وارد شدن به این صفحه نیازمند یک VPN قدرتمند خواهید بود، درنتیجه از پروکسی استفاده نکنید تا بتونید به‌راحتی از این سرویس بهره ببرید؛ حال کافی است با زدن Sign up و استفاده از یک ایمیل و شماره همراه ثبت‌نام کنید. نکته: شماره تلفن شما باید حتماً خارج از ایران باشد، در غیر این صورت می‌توانید از یک شماره مجازی برای این کار استفاده کنید تا قابلیت دریافت پیامک داشته باشید؛ به این طریق می‌توان ثبت‌نام انجام داد. سپس برای Log in کردن (ورود سیستم شدن) با واردکردن آدرس ایمیل و پسورد سرویس برای شما باز می‌شود. در حال حاضر استفاده از این سرویس کاملاً رایگان است، البته حالت پولی (Plus ChatGPT) هم وجود دارد که سریع‌تر جواب‌ها را در اختیار قرار می‌دهد. بعد از لودشدن ChatGPT می‌توان شروع به پرسیدن سؤال به زبان‌های مختلف مانند فارسی، انگلیسی و… کرد.

امکانات ChatGPT در بستر معماری

با طرح سؤال، مشاهده می‌کنید به‌راحتی پاسخی در اختیار قرار می‌دهد. با درخواست توضیحات بیشتر، شاهد ایجاد تفاوت‌هایی بین پاسخ قبلی و بعدی خواهید بود؛ به دلیل اینکه هوش مصنوعی از طریق استفاده از اطلاعات موجود در صفحه اینترنت و دسته‌بندی کردن آن‌ها، پاسخ‌ها را ارائه می‌دهد؛ حال اگر این منابع هر بار متفاوت باشد، طبیعتاً پاسخ سؤال نیز هر بار فرق خواهد داشت؛ بنابراین نباید انتظار داشت هنگام تکرار یک سؤال، همیشه یک جواب مشخص از ChatGPT گرفت. یکی از قابلیت‌های جالب این برنامه ارائه پاسخ به‌صورت پاورپوینت در قالب اسلاید است، به‌عنوان‌مثال با درخواست ارائه پاسخ سؤال به‌صورت پاورپوینت، شاهد تهیه لینک دانلود اسلاید خواهید بود؛ لازم به ذکر است حتی می‌تواند به‌صورت Text می‌تواند شما را راهنمایی کند که چطور یک پاورپوینت برای ارائه خود بسازید: به‌عنوان‌مثال با ارائه پیشنهاد کلمات برای Heading، موضوع و متن اسلاید. در قسمت New Chat با طرح سؤال دیگر، مشاهده می‌کنید یک سری پاسخ در اختیار کاربر قرار می‌دهد؛ این بار با طرح همین سؤال به‌صورت انگلیسی، مشاهده می‌کنیم پاسخی بسیار جامع‌تر، کامل‌تر و دقیق‌تری ارائه می‌دهد؛ زیرا منابع موجود به‌صورت انگلیسی در سطح اینترنت، نسبت به فارسی بسیار بیشتر است؛ بنابراین در این بخش از آموزش هوش مصنوعی به این نکته دست‌یافتیم که ChatGPT درزمینهٔ سؤالات انگلیسی توانایی پاسخ‌های کامل‌تر و دقیق‌تری ارائه می‌دهد.

همچنین ChatGPT می‌تواند درزمینهٔ طراحی و ایده پردازی در معماری کمک کند. به‌طور مثال با مشخص کردن ابعاد و اندازه یک زمین و درخواست پلان، پلان و ایده کلی برای جانمایی فضاها به همراه چیدمان مبلمان در اختیار شما قرار می‌دهد؛ همچنین یک سری اطلاعات راجع به چرایی استفاده از مبلمان ها و قرار دادن به این صورت در پلان به شما خواهد داد. حتی برای الهام دادن به شما می‌توان از او درخواست عکس و ایده کرد تا روند انجام طراحی سریع‌تر پیش رود درنتیجه برای درخواست تصویر لینک‌های مختلف از وب‌سایت‌های متعدد در اختیار قرار می‌دهد و می‌توان درخواست ارائه لینک برای ایده‌های داده‌شده کرد. پس به‌راحتی می‌توان با مراجعه به این برنامه، ایده گرفت (حتی برای نوع چیدمان مبلمان در طراحی داخلی) و تصاویری مرتبط به آن تهیه نمود. البته دقت شود ChatGPT هوش مصنوعی بر پایه متن است، بنابراین نمی‌تواند تصاویر تولید کند و به‌طور کامل یک پلان را طراحی کند؛ اما با ارائه اطلاعات بسیار عالی درزمینهٔ طراحی، می‌توان از آن استفاده نمود.

telegram-character.png

قبل از خرید می‌توانید

مشاوره بگیرید