پترن های جذاب در اتوکد

توضیحات آموزش

آموزش دستور SuperHatch در اتوکد

یکی از چالش های پیش روی اکثر کاربران اتوکد، نحوه ساخت پترن های سفارشی با جزییات ترسیمی دلخواه و قرار دادن آن در فضاهای ترسیم شده دوبعدی پروژه های معماری و طراحی صنعتی اتوکد میباشد، در این آموزش رایگان از نرم افزار اتوکد شما عزیزان با ترفند مدلسازی هاشورهای سفارشی به کمک دستور SuperHatch نرم افزار اتوکد آشنا خواهید شد، با ما همراه باشید.

دستور Superhatch

دستور Superhatch در اتوکد برای درج هاشور‌های سفارشی و طراحی شده توسط خودمان استفاده می‌شود، به عبارتی دیگر بعضی اوقات می‌خواهیم با الگویی یک سطح را هاشور بزنیم که نمونه آن الگو در کتابخانه هاشور اتوکد وجود ندارد.
شما با استفاده از دستور superhatch قادر خواهید بود که هر بافت و پترن دلخواهی که مد نظر شما هست را داخل فضاهای ترسیم شده دوبعدی در پروژه ها قرار داده و استفاده کنید و برای این منظور کافیست ایده مورد نظر را به کمک ابزارهای ترسیمی اتوکد ترسیم کرده و از طرح ترسیم شده یک بلاک بسازید و ادامه کار را بر عهده دستور superhatch بگذارید.

کاربرد هاشور در اتوکد

هاشور یا Hatch اتوکد در ترسیمات نقشه کشی معماری و طراحی صنعتی به منظور نمایش یک بافت دوبعدی از متریال واقعی در نظر گرفته شده برای پروژه های معماری مورد استفاده قرار میگیرد و یا به عبارت دیگر برای بهبود جلوه بصری و خوانایی ترسیمات دوبعدی و یا به منظور پر کردن یک فضای بسته دوبعدی ترسیم شده در اتوکد میتوان از هاشور یا Hatch استفاده نمود.
به عنوان مثال در صورتی که قصد نمایش یک بافت چوب، آجر، چمن، بتن و… را داشته باشیم میتوان این بافت را از لیست هاشورهای آماده کتابخانه هاشورهای نرم افزار اتوکد برای ترسیمات انتخاب نمود و به محدوده فضای بسته ترسیم شده اتوکد نسبت داد.
اما لازم به ذکر است که برخی مواقع بافت هاشور دلخواه در نظر گرفته شده برای ترسیمات نقشه های اتوکدی در کتابخانه های هاشورهای آماده اتوکد یافت نمیشود و در این صورت ناگزیر به ساخت هاشورهای سفارشی با الگو و بافت دلخواه خواهیم شد .
اتوکد برای اینکه بتواند به کاربران خود این امکان را بدهد که هاشور هایی دلخواه و سفارشی را در این نرم افزار ترسیم کنند قابلیت Superhatch را اضافه کرده است که در ادامه با ویژگی های این ابزار کاربردی در اتوکد آشنا خواهیم شد.

دستور هاشور

برای ترسیم هاشور در اتوکد به دو شیوه میتوان عمل نمود:
روش اول استفاده از دستور Hatch در تب Home و پانل Draw میباشد که به منظور انتخاب و جانمایی هاشورهای آماده از لیست کتابخانه هاشورهای اتوکد در فضاهای بسته استفاده میشود و به شما امکان شخصی سازی و انتخاب هاشور با بفت دلخواه را نخواهد داد.
روش دوم استفاده از دستور SuperHatch در تب Express Tools میباشد که به کمک آن میتوان هر نوع هاشور با بافت دلخواه شامل تصویر، بلوک ترسیمی دوبعدی اتوکد، فایلهای پیوست شده xref، ماسک های چند ظلعی ترسیم شده و… را که هریک جزو زیرگزینه های دستور SuperHatch میباشند را انتخاب و به فضاهای بسته ترسیمی در اتوکد نسبت داد.
در این آموزش رایگان از نرم افزار اتوکد با نحوه سفارشی سازی هاشور با بافت دلخواه به کمک یکی از زیرگزینه های بسیار پرکاربرد دستور SuperHatch که استفاده از بلوک های ترسیمی دوبعدی اتوکد میباشد به صورت کامل آشنا خواهید شد. منبع آموزش ویوید ویژوال مدت زمان آموزش: 38 ثانیه

مدرس: مهرداد عزیزی

دوره آموزش اتوکد (Cad plus)

1,800,000 تومان تومان

telegram-character.png

قبل از خرید می‌توانید

مشاوره بگیرید