یه HDRI فوق العاده

توضیحات آموزش

 

یک HDRI فوق‌العاده

امروزه با گسترش صنعت شبیه‌سازی بخصوص در حیطه معماری، ارائه پروژه‌های معماری به دلیل وجود موتور رندرهای قوی بسیار پراهمیت گشته است؛ ازاین‌رو طراحان و معماران همواره با بهره‌گیری از انواع تکنیک‌ها، سعی در ارائه هرچه رئال پروژه‌ها دارند. می‌توان یکی از این تکنیک‌های شاخص در مبحث رندرینگ را استفاده از تصاویر HDRI دانست.HDRI که مخفف کلمات High-dynamic-Range imaging(تصویربرداری با دامنه داینامیک بالا) است، درواقع به تصاویر 360 درجه با محدوده رنگی بسیار زیادی گفته می‌شوند که دارای کیفیت و حجم بسیار بالایی نسبت عکس‌های معمولی هستند. این تصاویر به‌نوعی به کاربران فرصت می‌دهد تا با روشن کردن گوشه‌های تصاویر، تصاویری طبیعی خلق کند. به‌نوعی می‌توان ادعا نمود این تصاویر عکس‌های دیجیتالی هستند که برای روشنایی، کنتراست، رنگ، ویرایش و بهینه‌شده‌اند و با ترکیب چندین عکس در زوایای مختلف یک تصویر HDRI متناسب با نیاز کاربران ایجادشده تا با ایجاد سایه‌های عمیق و هایلایت های روشن به‌طور هم‌زمان، نیاز کاربران را به‌راحتی برآورده سازد.

لازم به ذکر است امروزه از این تصاویر طراحان و معماران در بسیاری از نرم‌افزارها و پلاگین ها ازجمله ویری مکس، ویری رویت، اینسکیپ، کرونا و… برای تهیه خروجی مناسب استفاده می‌کنند. در این فیلم آموزشی کوتاه از آموزش رایگان ویری به معرفی یک HDRI فوق‌العاده و کاربردی مناسب که کمک بسیار شایانی به رندرینگ های معماری دارد، می‌پردازیم.

تکنیک IBL و استفاده از تصاویر HDRI در رندر

همان‌طور که میدانید امروزه باوجود تعدد بسیار زیاد تصاویر HDRI و استفاده از آن‌ها متناسب با انواع موتور رندرها، طراحان و معماران به دلیل فیزیکال شدن همه‌چیز دیگر خود را درگیر انواع تکنیک‌های خاص برای نورپردازی نمی‌کنند و می‌توانند همانند برخورد با دنیای واقعی، صحنه‌های بسیار رئال ازلحاظ نورپردازی خلق کنند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در تصویر روبرو تکنیک IBL(Image Base Lighting) استفاده‌شده است، در این تکنیک از یک تصویر HDRI برای نورپردازی استفاده می‌شود؛ درواقع این تکنیک روشی است برای نورپردازی و روشنایی صحنه که در تمامی موتورهای رندرینگ می‌توان از ان‌ به‌راحتی استفاده نمود و از تصویر خروجی خود لذت برد. در ادامه این فیلم آموزشی از آموزش ویری از موتور رندر ویری درصحنه روبرو که مربوط به پروژه سروستان از فصل دوم پکیج آیمکس است که جز به‌جز آن را مدل کردیم، استفاده می‌کنیم. همان‌طور که مشاهده می‌کنید درصحنه تنها نور استفاده‌شده نور Dom است که یک HDRI از طریق V_Ray Bitmap مپ به آن نسبت داده‌شده است. با زدن View Image مشاهده می‌کنید این تصویر HDRI بسیار شاخصه خوبی برای رندرینگ های آرک‌ویز یا معماری دارد و تقریباً تمام شرایط موردنیاز ما از قبیل اسمان تقریباً صاف و به رنگ آبی، وجود خورشید در زاویه‌ای مناسب، شرایط مختلفی از ابرها و همچنین بخشیدن جلوه‌ای ویژه به بک‌گراند انتهای کار را داراست.

حال در ادامه با فعال کردن حالت IPR و تغییر مقدار Horiz. Rotation چند رندر از زوایای مختلف می‌گیریم، همان‌طور که مشاهده می‌کنید در زوایای مختلف سایه، نور و شرایط مختلفی از اسمان مشاهده می‌شود و می‌توان به این نتیجه رسید که به کمک نور و سایه، حجم و مدل را می‌توان بهتر در معرض نمایش دید مخاطب قرارداد. لازم به ذکر است به‌منظور دسترسی به این HDRI می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت ویویدویژوال آن را دانلود و در پروژه‌های خود استفاده نمایید.

 

VIVIDVISUAL

 

DOWNLOAD HDRI

telegram-character.png

قبل از خرید می‌توانید

مشاوره بگیرید