ساخت تکسچر ماربل در فتوشاپ

توضیحات آموزش

تکسچر ماربل در فتوشاپ

همان‌طور که میدانید تکسچرها امروزه علاوه بر اینکه یکی از مهم‌ترین ارکان در طراحی سه‌بعدی معماری محسوب می‌شوند، به‌عنوان تصاویری برای نمایش بافت یک مدل درزمینهٔ تصاویر و طرح‌های سه‌بعدی و مدل‌های گرافیکی نیز به کار می‌روند که سبب منتقل شدن پیام و منظور معمار و طراح، از سوی تصویر به مخاطب است. نرم‌افزار فتوشاپ در طراحی‌ها کمک بسیار شایانی به طراح در رنگ و لعاب دادن و ایجاد جلوه‌های زیبای طرح می‌کند. ازآنجاکه تکسچرها در دنیای واقعی به‌شدت متنوع هستند و کمتر می‌توان تکرار در بافت آن‌ها مشاهده نمود، پروسه شبیه‌سازی آن‌ها نیز بایستی مشخص و مصنوعی نباشد تا بتواند انواع پیام‌ها و احساسات را به مخاطب انتقال دهد.

همان‌طور که درجریانید بی‌شک بدون نرم‌افزار قدرتمند فتوشاپ، نمی‌توان طرح‌های خارق‌العاده و شکیل ارائه داد؛ ازاین‌رو در این فیلم آموزشی از آموزش رایگان فتوشاپ، به نحوه طراحی تکسچر سنگ ماربل در فتوشاپ می‌پردازیم تا بتوانید از آن‌ها برای زیباسازی پس‌زمینه‌های خود و افزایش جذابیت بصری پروژه استفاده نمایید.

همگون سازی پیکسل‌های تکسچر ماربل

برای ساخت تکسچر سنگ ماربل در قدم اول با ایجاد New Document و قرار دادن طول و عرض آن به مقدار 2000 پیکسل، رزولوشنی برابر 300 برای آن در نظر می‌گیریم. سپس در قسمت Background Contents، آن را روی حالت Custom قرار می‌دهیم. مشاهده می‌کنید در این حالت پنجره Color Picker باز می‌شود، اینک کافی است تنها در قسمت انتهایی کد رنگی 808080 را برای آن در نظر بگیرید و اوکی کنید؛ سپس روی Create کلیک نمایید. در این قسمت از آموزش فتوشاپ با مشاهده صفحه شاهد ایجاد شدن سند خواهید بود، کافی است تنها در قسمت Layers روی آیکون قفل کلیک کنید تا قفل لایه باز شود. دقت کنید رنگ فورگراند و بک‌گراند به ترتیب مشکی و سفید باشد. حال می‌توانید با مراجعه به منوی Filter در قسمت Render، گزینه Difference Clouds را انتخاب کنید و در مرحله بعد با مراجعه به منوی Image و انتخاب گزینه Adjustments، گزینه Equalize را انتخاب نمایید. بعدازاین که بک‌گراند به چنین شکلی درامد، با کلیک راست کردن در فضای خالی لایه، آن را تبدیل به Convert to Smart Object کنید. حال با استفاده از فشردن دکمه‌های Ctrl + L، پنل Levels را بازکنید و مقدار هندل وسط را 4.5 قرار دهید و اوکی کنید و با استفاده از کلیدهای Ctrl + j، یک کپی از لایه گرفته و برای چرخاندن آن ابتدا Ctrl + T را فشرده و پیغام داده‌شده را اوکی نمایید، سپس روی سند کلیک راست کرده و گزینه Flip Vertical را زده؛ و اینتر می‌کنیم.

حال مود لایه بالایی را از قسمت بالا به Screen تغییر دهید. دقت نمایید در صورت استفاده از این تکسچر در قسمت پترن فتوشاپ، حتماً بایستی حتماً آن را Offset کنید. ابتدا دکمه‌های Ctrl + Alt + Shift +E را باهم نگه‌دارید تا تمام لایه‌های شما Merge شوند؛ سپس با مراجعه به قسمت Filter در بخش Other، گزینه Offset را انتخاب می‌کنیم در پنجره بازشده مقدار Horizontal و Vertical را 500 قرار داده و دقت کنید حالت را Wrap Around قرار داده و اوکی کنید.

نحوه ساخت و استفاده تکسچر سنگ ماربل در فتوشاپ

در این بخش از آموزش ساخت تکسچر ماربل در فتوشاپ، با دقت در صفحه مشاهده می‌کنید مشکلی در تصویر وجود دارد؛ درواقع قسمت‌هایی از تکسچر ناهمگون‌شده است و پیکسل‌ها همخوانی درستی باهم ندارند. برای این موضوع بایستی ابتدا یک‌لایه خام ایجاد کنید، سپس قسمت Clone Stamp را انتخاب کنید. دقت نمایید در نوارابزار بالا حالت Sample روی گزینه Current & Below قرار داده‌شده باشد. حال تنها کافی است با نگه‌داشتن کلید Alt روی قسمت‌هایی که احساس می‌کنید شکستگی پیکسل وجود دارد، سمپل گذاری کنید تا به‌درستی تکسچر نمایش داده شود.

حال با مراجعه به منوی Edit و قسمت Define Pattern در پنجره بازشده، می‌توان یک نام برای آن تعیین نمود و اوکی کرد. همان‌طور که مستحضر هستید این پترن را می‌توان به‌راحتی در هر قسمتی استفاده کنید و یا اینکه می‌توانید با نگه‌داشتن همه دکمه‌های Ctrl + Alt + Shift +S به‌طور هم‌زمان، آن را به‌صورت Save for Web ذخیره کنید و در پروژه‌های خود استفاده نمایید.

 

آموزش رایگان فتوشاپ

دوره آموزش پست پروداکشن

VIVIDVISUAL

آموزش فتوشاپ

آموزش فتوشاپ 0 تا 100( Photoshop ) + پست پروداکشن

1,600,000 تومان تومان

telegram-character.png

قبل از خرید می‌توانید

مشاوره بگیرید