آموزش اسکریپت Speedmeter برای کنترل سرعت در 3DsMax

توضیحات آموزش

در این ویدیوی کوتاه آموزشی از دوره آموزش 3dsmax به معرفی اسکریپت جالبی بنام اسکریپت Speedmeter می‌پردازیم که به کمک آن می‌توان سرعت سوژه‌های متحرک در صحنه دقیق‌تر کنترل کرد تا با استفاده از تکنیک موشن بلار در تری دی مکس به نتایج Motion Blur واقعی‌تری دست‌یابیم.

به‌عنوان‌مثال اگر در این شات رندر، قرار باشد یک اتومبیل در حال حرکت باشد و این حرکت به‌صورت موشن بلار در رندر ثبت شود؛ چنانچه این ماشین با سرعت واقعی حرکت کند واقعی‌تر دیده می‌شود تا موشن بلار طبیعی‌تری به خود بگیرد. ماشین در این قسمت قراردادیم و می‌خواهیم به این شکل، در این قسمت از شات رندر قرار گیرد؛ اما با گرفتن رندر مشاهده می‌کنید که ماشین فریز شده است. اگر بخواهیم جلوه‌ی موشن بلار داشته باشیم، این ماشین باید در حال حرکت باشد درنتیجه باید به آن یک انیمید نسبت دهیم.

 Auto Key را روشن می‌کنیم تا یک ثانیه (مثلاً 30 فریم)، ماشین را به کمی جلوتر منتقل می‌کنیم، اوکی و چک می‌کنیم و با بازی با اسلایدر در یک بازه‌ی زمانی سعی می‌کنیم ماشین در آن پوزیشنی که موردنظر است قرار بگیرد.

تشخیص سرعت سوژه در حال حرکت

برای اینکه تشخیص دهیم این ماشین با چه سرعتی در حال حرکت است و به‌طورکلی برای اینکه سرعت یک سوژه در حالت حرکت به دست آوریم، از این اسکریپت استفاده می‌کنیم. کافی است در منوی Scripting گزینه Run Script انتخاب و در پنجره‌ی بازشده اسکریپتی که برای شما در سایت ویوید ویژوال قرار داده‌ایم به نام speedometer+_1-0 را بازکرده، سپس در منوی Customize گزینه Customize User Interface را انتخاب و در پنجره‌ی بازشده در تب Toolbars گزینه speedometer+ زده، آن را با کلیک و درک کردن در جعبه‌ابزار خود قرار دهید.

اسکریپت Speedmeter

سوژه موردنظر را انتخاب و روی این اسکریپت Speedmeter کلیک کنید، مشاهده می‌کنیم در پنجره بازشده نام ماشین شناخته‌شده است؛ می‌توانیم واحد اندازه‌گیری سرعت مشخص کنید که در این ویدیوی آموزشی از دوره آموزش 3dsmax ما Km/h انتخاب می‌کنیم. حال مشاهده می‌کنیم در فریم هفت ماشین 70 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد، با جلو بردن بازه‌ی زمانی متوجه می‌شویم که تقریباً در فریم 17 نزدیک به 100 کیلومتر بر ساعت در مکان موردنظر سرعت دارد و دور از حالت طبیعی در این مکان است و مقدار آن بسیار زیاد است. می‌توان آن را با سرعت کمتری انیمید کرد، یا می‌توان مقدار Quest Frame تغییر دهیم. (به‌عنوان‌مثال بجای صفرتا 30 از صفر تا 60 منتقل می‌کنم) مشاهده می‌کنید بازه زمانی بیشتری برای این حرکت درگیر می‌کند و یواش‌تر این اتفاق می‌افتد. مجدداً آن تست می‌کنیم تا ذر مکان موردنظر قرار گیرد. مشاهده می‌کنیم که در این پوزیشن نزدیک 48 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد و اینک منطقی‌تر است.

حال می‌توان دوربین انتخاب کرد. با رندر گرفتن از کار مشاهده می‌کنید که ماشین کاملاً فریز شده و ثابت است؛ یعنی در رندر حرکتی در این ماشین القا نمی‌شود تا خروجی انیمید داشته باشید.

تکنیک موشن بلار در تری دی مکس

اما می‌توان تکنیک موشن بلار در تری دی مکس پیاده کرد، فقط کافی است که دوربین انتخاب کرده باشیم و در پارامترهای دوربین در بخش Shutter تیک گزینه Enable Motion Blur بزنیم. با رندر گرفتن مجدد، تأثیر آن روی ماشین خواهید دید. در این رندر تک فریم حرکت ماشین به‌به بیننده القا می‌شود. چون سرعت ماشین یک سرعت منطقی بود، جلوه‌ی موشن بلار آن‌هم بسیار منطقی و با اندازه مناسب است. چنانچه بخواهیم شدت بلار افزایش دهیم، خیلی راحت در منوی Shutter با تغییر دادن مقدار پارامتر Duration می‌توان این کار انجام دهیم. (مثلاً روی 20/1 ثانیه)

دوره آموزش تری دی مکس (I-Max)

2,200,000 تومان تومان

telegram-character.png

قبل از خرید می‌توانید

مشاوره بگیرید